Türk Atasözlerine Psikolojik Yaklaşımlar bedava oku

tarafından
9
Türk Atasözlerine Psikolojik Yaklaşımlar bedava oku

Türk Atasözlerine Psikolojik Yaklaşımlar
Birkaç kaynağa başvurulduğunda bile,bazı halkbilim araştırmacıları halk edebiyatı uzmanları, psikolog, psikiyatrist ve eğitimciler atasözlerinin psikoloji bilimi açısından incelenmesinde faydalar sağlayacağını işaret ettikleri görülür. Benzeri düşüncelerden faydalanılarak Türk atasözlerinin farklı ve ilim perspektif ölçüleriyle incelenmesi, değerlendirilmesi, yorumlanmasının kültürel yönden yeni bulgular kazandırabileceği bu araştırmada ortaya konmaya çalışılmıştır.

Türk atasözlerine psikolojik yaklaşımlar yapılırken, Halk Bilimi ve Halk Edebiyatı uzmanlarının ortak görüşlerinin değerlendirilmesine başvurularak bunlar da dikkate alınmıştır.

Türk atasözleri kitapta işaret edilen psikolojik boyutlar ve kavramlar içerisinde incelenirken ve psikolojik değerlendirmelere tabi tutulurken atasözlerinin daha detaylı olarak anlaşılması, anlam zenginliğine ulaşılması ve onlardan faydalanılması da amaçlanmıştır.

Belki bazılarınca büyük bir iddia gibi görülecektir ama aslında mastır tezine dayanan bu çalışma alanında bir ilk olmayı sürdürmektedir.